• KVAPKA

• Projektový zámer „KVAPKA“ bol realizovaný v areáli školského dvora základnej školy v Jasení, s finančnou podporou Zeleného vzdelávacieho fondu 5/2023 formou dotácie z Enviromentálneho fondu. Predkladateľom projektu bolo občianske združenie „Klub slovenských turistov Jasenie“.

Cieľom OZ bolo získať finančné prostriedky formou dotácie a v spolupráci so základnou školou realizovať dlhodobý projekt, ktorý bude zameraný na výchovno–vzdelávacie aktivity pre deti a mládež, verejnosť a pedagogických pracovníkov v téme zmierňovania a prispôsobovania sa nepriaznivým dôsledkom zmeny klímy a ochrany ovzdušia.

• 1. adaptačné opatrenia na lokálnej úrovni

• Hlavným zámerom projektu bolo vytvoriť opatrenia na zachytávanie dažďovej vody, preto sa zakúpili tri nádoby na zber dažďovej vody a umiestnili sa k trom zvodom zo strechy. Každá z nádob má zabudovaný vodovodný ventil a v najväčšej z nádob sa vo vnútri nachádza elektrické čerpadlo, takže zozbieraná dažďová voda sa využije na polievanie vysadených rastlín. Pri  ďalšom zvode sa vybudovalo vodozádržné jazierko a dažďová záhrada, do ktorej bola rúrami, umiestnenými v zemi, zvedená dažďová voda z ďalších dvoch odkvapov. Zakúpili sa trváce  rastliny, ktoré sa vysadili v priestore dažďovej záhrady a celá plocha sa vyplnila kôrou. Aj pri jazierku sa vysadili rastliny a umiestnila náučná tabuľa s lavičkou. Plocha dažďovej záhrady a jazierka sa prepojila dreveným mostíkom.

• 2. budovanie náučného chodníka:

• Vybudoval sa náučný chodník, pri ktorom sú umiestnené dve náučné tabule a lavičky. Na jeho realizáciu bolo potrebné odstránenie vrchnej  časti pôdy, osadenie a zabetónovanie  obrubníkov a vysypanie pochôdznej časti chodníka štrkom. Následne sa zakúpili a osadili k chodníku náučné tabule a lavičky.

• 3. aktivity zamerané na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry:

• Zakúpili sa rastliny ( ovocné a okrasné stromy a kríky ) a vysadili  popri plote, ktorý oddeľuje školský dvor od cestnej komunikácie. Pred výsadbou bolo potrebné pripraviť pôdu, tzn. porýľovať, prekopať, odstrániť burinu, obohatiť o kompost, rekultivovať. Po výsadbe sa pôda prikryla netkanou fóliou a mulčovacou kôrou, aby sa zabránilo rastu buriny. Vysadené rastliny prilákajú hmyz a vtáctvo.