• História a súčasnosť

• Do roku 1814 navštevovali deti školu v obci Predajná (vzdialená 3 km).

Po roku 1814 boli deti vyučované v privátnom dome učiteľa, ktorý neskôr obec odkúpila.

V roku 1870 sa začal 1. školský rok v  škole vybudovanej z kameňa, ktorá pozostávala

z dvoch učební, dvoch bytov, kuchyne, komory, pivnice a hospodárskych stavísk.

Pri škole bola štepnica, kde sa starší žiaci učili štepiť stromy.

V roku 1987sa začala stavať nová budova školy. Stavba bola realizovaná v akcii "Z". Pri stavbe boli použité materiály: tehly, pórobetónové tvárnice na maltu a štukové omietky. Pôvodne to mala byť materská škola, ale v roku  1995 Školská správa I Banská Bystrica požiadala o povolenie zmeny stavby, stavebný úrad žiadosti vyhovel, a tak bola budova po stavebných úpravách zmenená na základnú školu. V novej modernej budove sa začalo prvýkrát vyučovať 1. septembra 1995.

Priestory sú vyhovujúce pre málotriednu školičku, akou je naša.

Vyučovanie prebieha v troch triedach, školský klub detí má samostatné priestory.

Telesnú výchovu vyučujeme v primeranej telocvični. Na terase je zriadená

letná trieda na výučbu na čerstvom vzduchu. Veľký školský areál poskytuje dostatok

priestoru na rozvoj športových aktivít detí, ale i na ich oddychové činnosti.

Svojpomocne sme s rodičmi postavili ohnisko s lavicami a zhotovili futbalové bránky.

Obec Jasenie nám darovala pohyblivú preliezačku. Zakúpili sa hojdačky, preliezačka so šmykľavkou

i lavičky na sedenie. V okolí školy sú vysadené ihličnaté a ovocné stromy.

V roku 2006 bola ukončená plynofikácia školy, dovtedy sa kúrilo pevným palivom a vymenili sa okná v severných triedach a počítačovej učebni. Do júla 2012 boli postupne vymenené okná v ďalších učebniach, v telocvični i v kuchyni a školskej jedálni. Vymenili sa i vchodové dvere školy, kuchyne i dvere únikového východu.

V roku 2014 boli do tried nainštalované interaktívne tabule a prebudovala sa počítačová učebňa - rozšírila sa a naištalovalo sa v nej 15 počítačov. Z nevyužitých priestorov chodby a podstienky sa vybudovala žiacka knižnica.

V roku 2017 boli v celej budove školy vymenené radiátory a v roku 2019 prebehla kompletná rekonštrukcia toaliet, obnovila sa vonkajšia fasáda budovy školy a vymenila sa časť oplotenia školského dvora.

V auguste 2020 boli v celej budove školy vymené svietidlá a sedenie okolo ohniska na školskom dvore. V roku 2022 sa v celej budove kompletne menili rozvody kúrenia, boli vymaľované triedy a telocvičňa a vymenili sa vchodové dvere do budovy školy. Realizoval sa projekt výsadby rastlín a osadenia vyvýšených záhonov "Trpaslíci - záhradníci", ktorý sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.