• Projekt Trpaslíci - záhradníci

• Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP. Bol predložený v grantovom programe SPPravmeTo, za účelom podpory vzdelávania.

Na školskom dvore sme vytvorili mini záhradu. Jedná sa o dlhodobý projekt, do ktorého budú zapojení všetci žiaci školy v spolupráci s pedagógmi i s rodičmi. V nevyužitej časti školského dvora sa vybudovali vyvýšené záhony, v ktorých sa bude pestovať zelenina a vytvoril sa záhon na pestovanie kvetov a okrasných kríkov. Súčasťou mini záhrady sú i kompostéry a domčeky pre hmyz, prostredníctvom ktorých sa bude realizovať enviromentálna výchova. Získali sme tak nový zaujímavý priestor na získavanie vedomostí a zručností žiakov zážitkovou formou.

• Realizácia projektu

• Projekt sme začali realizovať na jar 2022, kedy zamestnanci školy v spolupráci s rodičmi umiestnili na školský dvor vyvýšené záhony, kompostéry, domčeky pre hmyz a vytvorili jeden veľký záhon na okrasné kríky a kvety. Projekt mini záhrady v škole umožní:

•  realizovať zážitkové učenie
          •  rozvíjať spoluprácu žiakov a formovať dobrú klímu v škole
          •  akceptovať názory a štýl práce iných
          •  posilňovať zodpovedný prístup k práci
          •  rozvíjať manuálnu zručnosť pri práci s náradím
          •  plánovať činnosti
          •  rozvíjať estetické cítenie žiakov

• Vytvorením mini záhrady umožníme žiakom častejší pobyt v exteriéri, získajú pracovné návyky, zručnosti pracovať s náradím, vzájomnou spoluprácou sa budú upevňovať vzťahy v kolektíve. Zážitkové učenie upevní vedomosti o živote rastlín a hmyzu.

Pravidelnou údržbou vytvorených záhonov, kompostéra a domčekov pre hmyz, bude projekt mini záhrady realizovateľný niekoľko rokov. V prípade záujmu u detí sa môže mini záhrada ďalej zväčšovať dosádzaním ovocných kríkov.

• Komu sa nelení, tomu sa zelení

• Darí sa nám. Po roku vyzerajú záhony úplne inak (viď foto). Rastlinky sa nám za našu starostlivosť odmenili. Neuveriteľne narástli, krásne kvitnú a v lete prilákali k svojim kvetom aj motýliky.